ABC Koncept – lekarstwo na nudę

przez Beryl i spółka
ABC Koncept: Dog Worker

W ramach tegorocznego plebiscytu TOP for DOG testowaliśmy z Berylem fantastyczną rzecz: grę Niny Ottosson, którą otrzymaliśmy od firmy ABC Koncept. Jestem tym produktem naprawdę zachwycona. Zapraszam Was na opis jego największych zalet.

Główka pracuje

Beryl jako pies aktywny i lubiący zadania potrzebuje nie tylko stymulacji fizycznej. Równie ważna jest dla niego praca umysłowa. Oba te aspekty zgrabnie łączy tropienie użytkowe, jednak w domu również staram się go angażować w różne formy główkowania. Gra Niny Ottosson stwarza ku temu idealną okazję.

Z produktami Niny zetknęliśmy się już wcześniej. W zeszłym roku zamówiłam Rudemu grę o poziom łatwiejszą – śliczną, fioletową syrenkę. W tym roku w ramach TFD zmierzył się z nieco trudniejszą, ale równie piękną wersją. Mowa o modelu Dog Worker Green. To zabawka na trzecim poziomie trudności. By ją w pełni rozpracować, pies musi wykonać kilka czynności.

Dog Worker Green

Z czego składa się gra

Dog Worker Green ma formę okrągłej podstawki, na której umieszczono kilka różnych utrudnień. Smaczki chowamy do otworów umieszczonych w łukowatych tunelach i zakrywamy dwoma rodzajami „przeszkód”. Jeden z nich to przesuwające się kołeczki z dziurkami, a drugi – nakładki, które przypominają syrenie płetwy. Dodatkowo na środku umieszczono płaski talerz obrotowy, który stanowi jeszcze większe wyzwanie. Ten ostatni możemy łatwo zdjąć, by nieco ułatwić psu wydobycie przysmaków.

Gra zrobiona jest z drewnopodobnego tworzywa kompozytowego. Jest ono trwalsze niż drewno, a dzięki temu bezpieczniejsze dla psów. Można również bez obaw umieszczać w nim jedzenie, ponieważ nie zawiera BPA, PCW ani ftalanów. Ponadto jest bardzo łatwe w czyszczeniu – wystarczy je przetrzeć ciepłą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym (bezpiecznym dla psów!), opłukać i wysuszyć. Oczywiście z zakamarkami trzeba się nieco napracować, ale nie miałam większego problemu z domyciem zabawki.

Rozwiąż łamigłówkę!

W pierwszych próbach ściągnęłam wspomniany obrotowy talerz. Nie chciałam, żeby Beryl zbyt szybko się zniechęcił. Niższy poziom tej samej gry nie posiada takiej części – są w nim tylko kołki i płetwy. Postanowiłam więc zacząć od tego, co wyżeł już dobrze zna z poprzednich zabaw. To był dobry pomysł! Wyjęcie smakołyków spod kołeczków i nakładek nie sprawiło mu większego problemu. Obawiałam się, że będzie chciał gwałtownie pomagać sobie łapami, ale spokojnie i w skupieniu rozpracował wszystko nosem.

Kolejne sesje z grą odbywaliśmy już z talerzem. Tutaj faktycznie musiałam podpowiedzieć Berylowi, jak sobie z nim poradzić. Naprowadzałam go więc dłońmi i przesuwałam minimalnie talerz, by pokazać, jak działa. W tej zabawie wyżeł postanowił już użyć łap, ale emocje trzymał na wodzy i metodycznie, z moją pomocą, wydobył wszystkie przysmaki. Z każdym kolejnym podejściem coraz lepiej radził sobie z grą.

Dog Worker Green - ABC Koncept

ABC Koncept: dlaczego warto?

Gry logiczne takie jak Dog Worker mają szereg zalet. Każdy pies prezentuje naturalne zdolności rozwiązywania problemów. Jednak często dajemy naszym pupilom zbyt mało okazji do wykorzystania tych umiejętności. Dzięki grze od ABC Koncept mogłam zapewnić Berylowi tak ważną dla niego aktywność umysłową. Łamigłówki są również świetnym sposobem na zabicie nudy i pomoc w walce z destrukcyjnym zachowaniem.

Pamiętajcie jednak, by – zwłaszcza przy wyborze pierwszej gry – odpowiednio dobrać poziom trudności do Waszego psa. Dla początkujących zdecydowanie najlepsze będą te łatwiejsze wersje. Nie chcemy przecież, by pies sfrustrował się tym, że mu nie wychodzi, i nakręcił się zamiast wyciszyć. W ofercie znajdziecie przeróżne łamigłówki – zarówno dla psów, które dopiero zaczynają przygodę z takimi ćwiczeniami, jak i tych bardziej zaawansowanych. Ja jestem zwolennikiem stopniowego wprowadzania coraz trudniejszych zadań. Zresztą taką zasadę stosuję również w innych aspektach pracy z Berylem.

Daj psu się wykazać!

Gorąco zachęcam Was do zaproponowania psu takiej zabawy i polecam z czystym sumieniem produkty Niny Ottosson. Nasza gra od ABC Koncept jest świetnym urozmaiceniem posiłków i zajęciem na leniwe dni. Pozwala Berylowi wykonać konkretne zadanie i otrzymać za nie pyszną nagrodę. Uwielbiam patrzeć, jak ze skupieniem odkrywa kolejne otwory i jak spokojnie potem zasypia. Warto urozmaicać codzienne życie z psem, a ABC Koncept proponuje świetną metodę! Nie zapomnijcie też zagłosować na produkt w plebiscycie TOP for DOG. 🙂

Zajrzyj również tutaj

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Czy zgadzasz się na to? Jasne! Dowiedz się więcej...